sobota, 27 września 2014

Nietypowe malowanie

Miałam prześcieradło. Dziwne, za wąskie jakieś takie, nawet nie na dziecięce łóżko. Ciach! i są 2 pasy tkaniny. Farby, woda, pędzle w ruch - i w piątek dzieciaki z 1a wyczarowały jesienne obrazy: liście, drzewa...
A kilka dni wcześniej było kropkowanie patyczkami do uszu. I teraz za oknem leje, a w naszej klasie mamy ciepłe barwy jesieni :) Ładnie, prawda?















poniedziałek, 22 września 2014

Zeszyty - czytanki

Jak Państwo pewnie zauważyli, założyłam dzieciom zeszyty do czytania - z tych zeszytów, które uczniowie przynieśli w zapasie. To już wiadomo, na co aż tyle ich było :)
Niestety, podręcznik, który mamy do dyspozycji, jest BARDZO ubogi w treści do nauki czytania. A przypominam, że w przeciwieństwie do lat minionych do 1 klasy idą po pierwsze - 6latki (lub najmłodsze 7latki), po drugie - w 95% dzieci nieczytające, ponieważ przedszkola zasłaniają się "ministerialnym zakazem" i czytania/pisania nie uczą.
Stąd konieczność przygotowywania dla uczniów ćwiczeń do czytania - proszę się nie dziwić, że niektóre sylaby na pierwszy rzut oka są bezsensowne. Sama cząstka "ol" nie znaczy nic, ale... już ol-brzym, Ol-kusz, ol-cha - to konkretne słowa, w których "ol" występuje, więc konieczna jest umiejętność przeczytania.
Czytanki, które będę dzieciakom podawała będą - w wersji podstawowej - bazowały na literach po kolei poznawanych w szkole. Do dnia dzisiejszego są to: a, A, l, L, o, O, stąd w ćwiczeniu występują tylko te litery. 
W wersji ponadpodstawowej - będę dawała proste słowa i zdania - dla uczniów bardziej zaawansowanych w umiejętności, szkoda bowiem, by się cofali w tej kwestii. Rzecz jasna, będą to teksty z wykorzystaniem większej ilości liter.

W trakcie zajęć staramy się razem odczytać tekst, jednakże najważniejsze, by dzieci w domu ćwiczyły umiejętność czytania. Bez tego nie ma szans, by uczniowie w pełni opanowali tę sztukę.
Każdy nowy tekst do czytania będzie wklejany do zeszytu-czytanki z adnotacją "w domu" - proszę traktować to jako pracę domową ucznia. Umiejętność czytania (tych podstawowych tekstów) będzie na bieżąco oceniana. 

niedziela, 21 września 2014

Jak rozwijać umiejętności grafomotoryczne dziecka

Grafomotoryka - czyli prawidłowa sprawność motoryczna dłoni. Powinna kształtować się na bardzo dobrym poziomie, ponieważ jest kluczowa dla opanowania umiejętności pisania. Na umiejętności grafomotoryczne wpływa nie samo ćwiczenie pisania liter! Niezbędny jest szereg innych umiejętności, kształtujący dłoń już od najwcześniejszych lat. Poniżej przedstawiam listę zabaw, pomocnych dla rozwoju grafomotoryki:

  • przenoszenie pęsetą z miski do miski: ziaren fasoli, kawałków waty, guzików itp. (ciekawy dodatek: minutnik kuchenny, dzieci lubią zabawę na czas)
  • cięcie nożyczkami - zaczynając od najprostszych linii, poprzez linie faliste, łamane, następnie duże elementy i na końcu dopiero drobne części - zawsze stopniujemy od najprostszego do najtrudniejszego
  • zabawa naklejkami - znakomicie ćwiczy chwyt pęsetowy (warto np. zaopatrzyć się w tzw. cenówki, koszt rolki to jakieś 2zł - znakomite do wyklejania konturów)
  • nawlekanie koralików, zarówno dużych, jak i drobnych
  • darcie papieru - i duże elementy (np. targanie gazety) i drobne, służące do robienia wyklejanek
  • budowanie z klocków
  • lepienie: z plasteliny, ciastoliny, masy solnej (jak zrobić masę solną: KLIK), lepienie pierogów :) 
  • malowanie: palcami, pędzlami różnej grubości, kawałkiem tektury (krawędzią), patyczkami do uszu, gąbką, szczoteczką do zębów... nieograniczone możliwości!
  • zabawa pieczątkami
  • zwijanie sznurka w kłębek
  • gry typu bierki, Czarny Piotruś (trzymanie kart!), pchełki czy nawet zwykła planszówka - wymusza chwyt pęsetowy pionka
  • zabawy w... ciapajach :) np. tak:
 W roli "ciapki" sprawdzą się też płatki owsiane namoczone w wodzie, podarta drobno gazeta, kisiel czy budyń (na wodzie - nie będziemy jeść, tylko ciapać), galaretka.

Ciekawą zabawką, którą bez problemu można wykonać w domu, jest przeplatanka. Potrzebna jest sznurówka oraz jedno z dwojga: albo plastikowa kratka (taka, której używa się do ochrony dna zlewu, w sklepach za 2zł spokojnie można kupić) albo kawałek grubego kartonu (np z pudełka) i wówczas - dziurkacz. Dziurkujemy dowolny wzór i przewlekamy sznurówkę. 
Doskonale wykorzystać można też zwykłe klamerki do bielizny - do tradycyjnego przypinania ubrań albo w takiej formie: na kartce formatu A4 piszemy dużą cyfrę lub rysujemy po kilka kropek (od 1 do 10). Dziecko przypina na kartce tyle klamerek, ile jest kropek (ile wskazuje liczba).




Sprawdzian nr 1 - wrzesień

W najbliższą środę (24 września) dzieciaki-pierwszaki napiszą swój pierwszy w życiu sprawdzian :) 
Co należy powtórzyć w domu: pisanie poznanych liter: a, A, l, L, o, O (te ostatnie poznamy jutro), przeliczanie wyrazów w słyszanych zdaniach, pisanie liter w odpowiednich kratkach pod obrazkami (a, l, o), porównywanie liczebności zbiorów, wyróżnianie JEDNEGO elementu, pojęcia: prawa strona, lewa strona.  

Będą 2 oceny - z części polonistycznej i części matematycznej. Pojawi się również zadanie dodatkowe - na 6 :) Aby otrzymać ocenę celującą, najpierw trzeba rozwiązać prawidłowo wszystkie zadania matematyczne - ponieważ zadanie będzie właśnie z tej dziedziny.

piątek, 19 września 2014

Pasowanie na Ucznia

Uroczystość Pasowania na Ucznia odbędzie się w naszej szkole w dniu 30 września (wtorek) o godzinie 16:00 na dużej sali gimnastycznej. 

środa, 17 września 2014

Lalki!

Dzisiaj nasza sala zamieniła się w atelier projektanckie - dzieciaki robiły lale - kukiełki z drewnianych łyżek i różnych dodatków. Zabawa była przednia, a lale wyszły koncertowo :) 


sobota, 13 września 2014

Ćwiczenia słuchu fonematycznego

W związku z tym, że dzieciom sprawia ogromną trudność usłyszenie, co znajduje się (jaka głoska) na początku i na końcu słowa, proszę o ćwiczenie w domu. Niech to będą proste słowa, bez dwuznaków, najpierw słowa rozpoczynające się i kończące samogłoskami. Poniżej przykładowe słowa: 


Proszę pamiętać, by głoski wymawiać krótko, zdecydowanie, nie przeciągając:

koza to K-O-Z-A, a nie: kyyy-o-zyyy-a :)

Jak najbardziej można ćwiczyć też inne, proszę jednak unikać na dzień dzisiejszy słów, w których "i" jest zmiękczeniem, np. Ania, miasto, niebo, siano, sanie i tak dalej. 

Figury geometryczne i sztuka klasowa :)

W tym tygodniu dużo rozmawialiśmy na temat figur geometrycznych, tych podstawowych: koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt. Dzieci wiedzą, że koło nie ma boków, a trójkąt ma ich 3, że prostokąt i kwadrat mają po 4 boki, przy czym prostokąt ma 2 długie i 2 krótkie, a kwadrat ma wszystkie takie same. Mam nadzieję, że pierwszaki zapamiętały też, że kwadrat jest również prostokątem :) 
Różne figury geometryczne wykorzystaliśmy więc do zrobienia pracy plastycznej - każde dziecko dostało swój zestaw (różne były - i kolory, i kształty - by dzieci nie patrzyły jednak na prace koleżanki/kolegi z ławki tylko tworzyły coś swojego). Prace powiesiłam, zrobiłam zdjęcie - można podziwiać :)


czwartek, 11 września 2014

Finanse Rady Rodziców

Drodzy Rodzice,
ponieważ doszły do mnie komentarze w związku z niejasnością co do pieniędzy zbieranych na papier xero i xero, wyjaśniam raz jeszcze:
- na wyprawce mieli Państwo podane 5zł - na papier xero na potrzeby klasy - ZAMIAST bloku rysunkowego. Dzieci wykorzystują papier do rysowania, do robienia różnych rzeczy origami i tak dalej. Jednakże w trakcie zebrania ustaliliście Państwo, że nie chcecie zbierać, bo może ktoś papier ma, a jedna mama zaoferowała dostarczenie większej ilości kartek - to zbieranie po 5zł jest nieaktualne. Przypominam - chodziło o papier na potrzeby dzieci rysunkowe i do zabawy - NIE do ćwiczeń!

- 20zł na obsługę xero - to ustaliła na wczorajszym zebraniu Rada Rodziców, z której decyzjami ja, jako wychowawca, nie mam nic wspólnego. Jest to decyzja Rady, są to pieniądze na wynajem xero, na toner, na papier. Państwu przekazałam dzisiaj informację, którą otrzymałam rano - to wszystko.

Bardzo proszę na przyszłość - jeśli mają Państwo jakieś pytania - proszę przyjść, spytać, atmosfera na pewno będzie przyjemniejsza niż niedomówienia :)


sobota, 6 września 2014

Organizacja roku szkolnego 2014/2015

17 października 2014 - festyn "Razem bezpiecznie"
17 lub 18 listopada 2014r. - zebranie z Rodzicami
17 grudnia 2014r. - kiermasz bożonarodzeniowy
20 grudnia - 4 stycznia 2015r. - zimowa przerwa świąteczna
6 stycznia 2015 - święto Trzech Króli (dzień ustawowo wolny)
26 lub 27 stycznia 2015 - zebranie z Rodzicami
2-15 lutego 2015r. - ferie zimowe
27 marca 2015r. - konsultacje z Rodzicami oraz kiermasz wielkanocny "Kulinarna Wielkanoc"
1 kwietnia 2015r. - sprawdzian 6klasisty (dzien wolny od zajęć dydaktycznych)
2-7 kwietnia 2015r. - wiosenna przerwa świąteczna
21-23 kwietnia - egzaminy gimnazjalne (dni wolne od zajęć dydaktycznych)
16 maja 2015r. - Festyn Rodzinny
25 maja 2015r. - konsultacje z Rodzicami
19 czerwca 2015r. - klasyfikacja końcoworoczna
26 czerwca 2015r. - koniec roku szkolnego 2014/2015