Zaczęliśmy pisanie ze słuchu. Prosto i bardzo spokojnie. Myślę, że zasady takie, które ustaliłam z dziećmi, pozostaną bez zmian do połowy maja - piszą wszyscy, sprawdzam i poprawiam błędy, natomiast ocenę cyfrową dostają osoby, które naprawdę dobrze napiszą - 4, 5 i 6. Ocen 1, 2 i 3 nie stawiam, pozostaję przy poprawianiu błędów.
Pisanie ze słuchu to następny krok po pisaniu z pamięci. Mówię słowo/zdanie, dziecko je zapisuje. Oczywiście powtarzam. Kiedy zacząć? Tu zdania są podzielone, niektórzy nauczyciele wprowadzają pisanie ze słuchu w 1 klasie, inni dopiero w klasie 2. Starałam się iść tu na kompromis, stąd poprawianie bezocenowe w przypadku trudności. Natomiast wychodzę z założenia, iż zdecydowanie łatwiej najpierw ćwiczyć, bez stresu, że pójdzie gorzej i ocena będzie gorsza. Z reguły jeśli dziecko ma dobrze opanowanie głoskowanie, to pisanie ze słuchu idzie dobrze (pomijam tu trudności ortograficzne).
Dzieci napisały 8 słów: koc, plecak, latarka, bajka, zebra, auto i... jeszcze 2 słowa, których nie mogę sobie przypomnieć. Bardzo proszę, jeśli któryś uczeń 1a pamięta :) to proszę Rodzica o wpis w komentarzu.
W każdym razie słowa proste, bez trudności ortograficznych. Poszło naprawdę nieźle, dzieci mają uzupełnione oceny w zeszytach informacji*, proszę sprawdzić ewentualną ocenę w języku polskim: INNE. Tam jest tylko jedna ocena, właśnie z pisania ze słuchu.
Pisanie z pamięci jak najbardziej zostaje priorytetem, piszemy co środę.
*Kilkoro uczniów zostawiło zeszyty w klasie, podam we wtorek.